Scottish Green Energy Awards shortlist sees wind, solar, tidal and more vie for honours
The full shortlist is:
Best Community Project Award, SSE Renewables
  • Dundee City Council for electric mobility strategy
  • North Uist Development Company for UistWind
  • Canna Renewable Energy and Electrification for The CREE Project, Isle of Canna
  • West Highland Housing Association for Aldersyde heat project
Best Engagement Award, Xodus
    • Muirhall Energy for Crossdykes Wind Farm
    • Beatrice Offshore Windfarm
    • Foundation Scotland & Vattenfall for the Unlock our Future Fund
  • Fife Council for Glenrothes Energy Network
Best Innovation Award, Red Rock Power Limited
  • Limpet Technology for the Get up Safe system
  • Renewable Exchange for PPA Marketplace
  • ScottishPower Renewables and Siemens Gamesa Renewable Energy for Virtual Synchronous Machine software
  • StorTera for the Single Liquid Flow Battery
Best Practice Award, Natural Power
  • Energy Institute for SafetyOn
  • Beatrice Offshore Windfarm for ALARP Design Procedure
  • Scottish and Southern Electricity Networks for Biodiversity Site Optioneering Toolkit
  • ORE Catapult and Natural Power for Wind Energy Benchmarking Services
Carbon Reduction Award, SmartestEnergy
  • Balfour Beatty, Dundee City Council and ESB for Caird Park Low Carbon District Energy Hub
  • Glenmorangie for Dornoch Firth Distillery by-product management
  • Renewable Parts’ Refurbishment Centre
  • Aberdeen City Council for The Event Complex Aberdeen
Champion of Renewables, National Grid ESO
  • Dr Chris Pendlebury, Natural Power
  • Dave Pearson, Star Renewable Energy
  • Sian Wilson, Crown Estate Scotland
  • Úna Brosnan, Atkins
Contribution to Skills Award, Scottish Government (Scottish National Investment Bank)
  • ORE Catapult for STEM Club Start-Up
  • The University of Edinburgh for the Policy and Innovation Group
  • ESP for Wind and Marine Training Network
Outstanding Project Award, innogy Renewables UK Ltd
  • Beatrice Offshore Windfarm
  • European Marine Energy Centre for HyDIME
  • SP Energy Networks for Green Economy Fund
  • Aberdeen City Council for The Event Complex Aberdeen
Outstanding Service Award, Aberdeen Renewable Energy Group
  • Arup
  • Seaway 7 and Atkins
  • Green Marine
  • McFadyens Transport
Sustainable Development Award, ABB
  • Aberdeen City Council for hydrogen strategy
  • Balfour Beatty, Dundee City Council and ESB for Caird Park Low Carbon District Energy Hub
  • Jon Clipsham, European Marine Energy Centre
  • Scottish and Southern Electricity Networks for Biodiversity Site Optioneering Toolkit
Young & Inspiring Award, WSP
  • Daniel Coles, SIMEC Atlantis Energy
  • Ethan Glencross, Renewable Parts
  • Adele Brownlie, EDP Renewables
  • Hannah Houston, University of Strathclyde
The Outstanding Contribution Award, sponsored by Highlands and Islands Enterprise
  • No shortlist, winner announced on the night.
Notes:
  1. Sponsors of the 2019 Scottish Green Energy Awards include EDF Renewables (Headline Sponsor); Muirhall Energy & WWS Renewables (Programme Sponsor); ASH Design + Assessment, EICC, Green Investment Group, MacArthur Green, Oceaneering, RES, Scottish Investment Bank, Scottish & Southern Electricity Networks, Siemens Gamesa (Event Sponsors); RPS (Social Media Sponsor); reNEWS (Official Media Partner).
  2. The awards’ judging panel was made up of representatives of sponsor companies.

SAS Volunteer

We publish content from 3rd party sources for educational purposes. We operate as a not-for-profit and do not make any revenue from the website. If you have content published on this site that you feel infringes your copyright please contact: webmaster@scotlandagainstspin.org to have the appropriate credit provided or the offending article removed.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *